Opatrunek na ratunek

zdjecie do podglądu
Logo Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Autorzy: Justyna Janiec-Palczewska, Ewelina Węglewska

Do 10 listopada potrwa akcja poznańskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” „Opatrunek na Ratunek”.

To już ósma edycja tej Akcji. Fundacja zbiera środki opatrunkowe: gazy, bandaże, plastry i rękawiczki jednorazowe, które pomogą w opatrywaniu ran w misyjnych szpitalach i przychodniach. Już od wielu lat dzięki środkom pochodzącym z tej Akcji znacznie poprawia się, jakość opieki lekarskiej świadczonej przez misyjne szpitale i przychodnie. Polscy misjonarze w listach i mailach najczęściej proszą właśnie o środki opatrunkowe z Polski.

O rany w surowych, afrykańskich warunkach życia jest niezwykle łatwo. W Afryce nikogo nie dziwi widok dziecka idącego do szkoły z maczetą. Na terenach wiejskich dzieci karczują rośliny wokół budynków, aby nie chroniły się w nich węże. Afrykańskie mamy gotują posiłki na ognisku i pozostawione bez opieki dzieci bardzo często ulegają poparzeniom.  Biegającym najczęściej boso dzieciom bardzo dokuczają pchły piaskowe, a rany po ich ugryzieniach goją się długimi tygodniami. Znaczną część pacjentów misyjnych szpitali stanowią osoby, które uległy wypadkom komunikacyjnym.  Opatrunki są tam bardzo drogie i bardzo słabej jakości. Najczęściej rany obwiązuje się płótnem. Nawet płótno, którym wolontariusze Fundacji obszywają paczki darte jest na opatrunki. Jeszcze niedawno w kolonii trędowatych w Indiach można było dostrzec suszące się na sznurach bandaże, które służą chorym wielokrotnie.

Wszystkie poprzednie edycje przynosiły Fundacji tony bandaży i kompresów, które zostały wysłane do misyjnych szpitali. Zebranych podczas tej edycji opatrunków wolontariusze Fundacji będą używać w najdalszych zakątkach świata. W Kamerunie, Zambii, Wenezueli w działających obecnie gabinetach stomatologicznych, szpitalach w Rwandzie i Kenii, ale również w Togo, Ghanie a nawet na Papui Nowej Gwinei.

Rzeczy te można przysyłać lub dostarczać do Fundacji na adres ul. Junikowska 48 60-163 Poznań.

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć Akcję „Opatrunek na Ratunek” mogą dokonywać wpłaty na konto Fundacji:

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

ul. Grunwaldzka 86

60-311 Poznań

09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

Z dopiskiem: Opatrunek na Ratunek

Więcej informacji o Akcji znajdą Czytelnicy tutaj.

Komentarze

Dodaj komentarz