Reforma psychiatrii dziecięcej

zdjecie do podglądu
Logo Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał rozporządzenie które wprowadza długo oczekiwane i potrzebne zmiany w psychiatrii dziecięcej.

Zgodnie z zarządzeniem najmłodsi pacjenci będą mogli otrzymać profesjonalne wsparcie w swoim najbliższym otoczeniu, dzięki nowo tworzonych poradniach psychologiczno-psychiatrycznych.

Do szpitali trafią tylko najbardziej potrzebujące tej interwencji dzieci i młodzież. Reforma sankcjonuje powstanie w każdym powiecie ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Docelowo ma powstać ich około 300 na terenie całego kraju. W nowo powstałych ośrodkach na dzieci, młodzież i ich opiekunów oczekiwać będzie czteroosobowy zespół specjalistów złożony z psychologa, terapeuty środowiskowego oraz dwóch psychoterapeutów.

Na miesięczne działanie jednej tego typu placówki NFZ przeznaczy w formie ryczałtu kwotę w wysokości 50 tys. zł. Suma ta będzie jednak korygowana - na początku reformy po upływie 6 miesięcy, a docelowo co 3 miesiące - zgodnie z ilością zrealizowanych porad.

Pierwsze konkursy NFZ prawdopodobnie ogłosi w lutym 2020 r. Fundusz spodziewa się też, że ośrodki przyjmą pierwszych pacjentów na przełomie I i II kwartału bieżącego roku.

Dzieci i młodzież wymagające pomocy psychiatrycznej uzyskają ją w środowiskowych centrach zdrowia psychicznego i oddziałach dziennych, lub w oddziałach szpitalnych lub w szpitalach psychiatrycznych.

Zmiany według twórców reformy powinny odciążyć przeładowany system opieki szpitalnej. Dzięki niej dzieci i młodzież po wyjściu ze szpitala będą mogły kontynuować terapie w specjalistycznych przychodniach znajdujących się stosunkowo blisko miejsca zamieszkania.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Komentarze

Dodaj komentarz