Dobry pączek nie jest zły

zdjecie do podglądu
Zdjęcie trzech pączków i napis „Wszelkie diety dziś na boku, Tłusty Czwartek jest raz w roku”

Dobry pączek nie jest zły, a ten zjedzony dzisiaj, czyli w Tłusty Czwartek szczególnie.

Przeciętny pączek, to ok. 300 kalorii, ale dzisiaj one się nie liczą, bo przecież Tłusty Czwartek jest tylko raz w roku. Nawet ci, którzy za pączkami specjalnie nie przepadają, dzisiaj muszą ulec tradycji, bowiem według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Tłusty Czwartek rozpoczyna też ostatni tydzień karnawału. Po nim można jeszcze bawić się na ostatnich imprezach karnawałowych. 26 lutego przypada Środa Popielcowa, po której rozpoczyna się Wielki Post kończący się w Wielkanoc. W tym roku przypada ona 12 kwietnia.

Do Wielkanocy pozostało jeszcze trochę czasu i dzisiaj myślimy tylko o pączkach. Półki w poznańskich cukierniach, licznie powstających pączkarniach czy sklepach spożywczych i marketach uginają się pod ciężarem tego słodkiego przysmaku. Szacuje się, że w tym roku Poznaniacy zjedzą nawet milion pączków! Koszt jednego to od kilkudziesięciu groszy (najtaniej jest w marketach) do nawet ponad 4 złotych. Większość polana jest lukrem, ale są i takie posypane cukrem pudrem. Różnią się nadzieniem - najwięcej jest tych tradycyjnych z powidłami śliwkowymi, ale są i takie z karmelem, ajerkoniakiem, bzem czy różą. Co kto lubi. Można wybierać, przebierać, smakować i degustować do woli.

SMACZNEGO!!!

Album zdjęć

Komentarze

Dodaj komentarz