Aktywność kluczem do niezależności – rehabilitacja za pośrednictwem Internetu

zdjecie do podglądu
Na zdjęciu osoba z niepełnosprawnością ćwicząca pod okiem rehabilitanta

W ramach projektu „Aktywność kluczem do niezależności” fundacja Avalon prowadzi zajęcia rehabilitacyjne, w których wziąć udział mogą osoby z niepełnosprawnością. Są one bezpłatne. W zajęciach można wziąć udział za pośrednictwem Internetu – co ma szczególne znaczenie w związku z pandemią COVID-19 – lub stacjonarnie.

Ze względu na panującą na świecie sytuację związaną z wystąpieniem pandemii fundacja Avalon umożliwia udział w projekcie „Aktywność kluczem do niezależności” całkowicie online. Pacjenci mogą za pośrednictwem komputera czy sieci skorzystać zarówno z zajęć rehabilitacyjnych, jak i zajęć dodatkowych w postaci aktywności sportowych zaadoptowanych do potrzeb osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Do udziału w projekcie zaproszone są osoby powyżej 16 roku życia, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej bądź neurologicznej.

Osoby z niepełnosprawnościami, które wymagają regularnie prowadzonej rehabilitacji, znalazły się w obliczu pandemii w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony – bezpieczne dla ich zdrowia jest pozostawanie w domach i maksymalne ograniczenie ryzyka zakażenia, z drugiej – pozbawienie ich dostępu do terapii na tak długi czas może mieć dużo bardziej niepożądane i niekorzystne skutki.

- Zdajemy więc sobie sprawę z obaw pacjentów, ale z pomocą przychodzi nam technologia. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami i zorganizowaliśmy rehabilitację online. Są to zajęcia całkowicie bezpłatne, które stanowią kontynuację programu realizowanego do tej pory stacjonarnie w Fundacji. – komentuje dla prasy Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon

Dla wielu osób to jedyne rozwiązanie, które umożliwi ciągłość rehabilitacji, a tym samym pozwoli zatrzymać regres, jaki może się pojawić w obszarze aktywności i samodzielności osób z niepełnosprawnościami pozbawionych regularnej fizjoterapii – dodaje.

Terapia w ramach realizowanego przez Fundację Avalon projektu „Aktywność kluczem do niezależności” jest innowacyjna, dostępna online i całkowicie bezpłatna.

W projekcie można skorzystać z zajęć indywidualnych. Między innymi wspomóc może: aktywna rehabilitacja, trening w wirtualnej rzeczywistości, zajęcia z psychologiem czy logopedą.

Dodatkowo organizowane są zajęcia grupowe: crosstrening, nordic walking, zumba, samoobrona, techniki relaksacyjne, trening „samodzielni w terenie”, czy trening „samodzielni na co dzień”. Wszystkie zajęcia są dostosowane przez specjalistów Avalon Active, tak by przynosiły jak najlepsze efekty dla pacjentów, którzy zdecydują się na uczestnictwo online.

Fundacja Avalon realizuje innowacyjny i skuteczny program rehabilitacji i aktywizacji poprzez sport. Wprowadzone rozwiązania biorą się z doświadczenia naszych specjalistów fizjoterapeutów z wieloletniej pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Naszym podstawowym celem jest aktywizacja i przeciwdziałanie zniechęceniu, które – zwłaszcza w dzisiejszej sytuacji – dotyka wielu pacjentów. W Avalon Active łączymy więc klasyczne zabiegi fizjoterapii z zajęciami sportowymi, treningami i szeroko pojętą społeczną aktywizacją osób niepełnosprawnych. Zapewniamy ponadto wsparcie psychologa, który motywuje do osiągnięcia jeszcze lepszych efektów. – dodaje Łukasz Wielgosz, Pełnomocnik Zarządu Fundacji Avalon, fizjoterapeuta z wieloletnim stażem

Z oferty przygotowanej w ramach programu „Aktywność kluczem do niezależności” skorzystać może każdy, kto ukończył 16 lat i posiada orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej lub neurologicznej (05-R lub 10-N) w stopniu umiarkowanym albo znacznym.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

ąLogo Narodowego Instytutu Wolności

Komentarze

Dodaj komentarz